wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie zabezpieczone płoty z drewna szybko się niszczą i mogą nieodwracalnie zgubić swój pierwotny urok i własności. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie należałoby poznać typy konserwacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna wypada rozpocząć od należytego i skrzętnego przygotowania materiału na ogrodzenie, bowiem od tego uzależniony jest wynik finalny własnych prac. Przed użyciem artykułów do osłony i dekoracji płotów z drzewa niezbędne jest ocena, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież insektami. Kiedy konserwujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, które zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli reflektujemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego płotu, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, lecz nie utworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Zabezpieczone w ów sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu konserwuje płot przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi oraz opieki.

Kompletnie inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ten gatunek ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają również biokorozji z tej przyczyny służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz