środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na balaski PCV na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenie z WinyluPobiedziska na ogrodzenie i furtkę sztachetowa wznosi się z kamieni różnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o niesymetrycznych kształtach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, aby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz